"Ако искаш мир, готви се за война" (Si vis pacem, para bellum) - ПАРАБЕЛУМ

13.02.2019

Георг Люгер е роден в средата на XIX век в Щайнах на Бренер. Малко градче в Австрия, където тихо започва живота на един от големите европейски оръжейници. Завършва средното си образование в Падуа (Италия), където неговият баща е преподавател в местния университет.
 
След навършване на пълнолетие,  постъпва в австро-унгарската армия като кадет. След като отбива своя дълг, известно време работи като счетоводител във виенска банка, железопътна компания и дори в Кралският жокейски клуб.    
 
Животът на Люгер се преобръща след срещата му с известния оръжеен конструктор Фердинанд Манлихер. Прозорливият Манлихер харесва младият Георг и го наема за търговец на неговите известни винтовки. Търговията се отдава на Люгер и в този период той често посещава САЩ, където изучава процесите за производство на оръжие.
 
 Отново в качеството си на търговец в края на XIX век постъпва в берлинската оръжейна фирма Льове (Löwe). През 1893 г. конструкторът Хуго Борхард патентова самозаряден пистолет, който Льове произвежда експериментално под името С93 (борхард-люгер).
  
Скоро след това Льове, заедно с другите компании, образуват концерна  DWM (Deutsche Wafen und Munitionsfabriken) . Там Люгер заедно с Хуго Борхард застава начело на конструкторския отдел на компанията.
 
Тандемът  въвежда редица подобрения по С93, като го превръщат в качествено нов модел – световноизвестния  Парабелум.

 
Парабелум

 
Името  „Parabellum“ произлиза от известната латинска пословица „Si vis pacem, para bellum“ (лат. Ако искаш мир, готви се за война).Същата тази мъдрост служи и за девиз на компанията DWM.
Пистолетът е на „служба“ в немската армия , както и във въоръжените сили на нейните съюзници, в това число и  България. „Сражава“ се геройски и в двете световни войни.
Принципната новост, внесена от Люгер в конструкцията на "борхарда" е била замяна на капризната спирална възвратна пружина,  поместена в цевната кутия  с пластинчата S-образна пружина, разположена в задната част на ръкохватката, която се е закрепвала за шарнирно-лостовия затвор с коленчат съединителен лост, но опорната точка за смяна положението на лостовете не била в края на системата, а в мястото на тяхното шарнирно свързване, което позволило да се намали размера на пистолета по дължина. Така наречената от Люгер "жабешка става". Променен бил ъгъла на ръкохватката (около 110°) и бил поставен предпазител. Пистолетът можел да се разглобява и сглобява без каквито и да е инструменти.

 

 

Едно от основните изисквания на военните по това време е по-голямата  възпираща сила. Така през 1903 г. Люгер и DWM  създават патрони 9х19 чрез промяна на бутилковата гилза на 765 патрон. Куршумът също е с променена форма. Разширена била долната част на гилзата на бутилкообразния патрон 7,65 mm за 9-mm куршум с плосък връх, създавайки по този начин най-широко разпространения патрон 9x19 Parabellum/Luger. Диаметърът на гилзата не бил изменен, което предотвратило преработката на пистолета и пълнителя, а съществуващите пистолети е можело лесно се пригодят  за новия калибър, като на мястото на старата цев се завие нова, за 9-mm патрон - по-дебела и по-къса, от което пистолетът започнал да изглежда по-масивен.


Така патронът 9х19 се превръща в най-използвания и популярен, който половин век по-късно НАТО приема за СТАНДАРТ.
Въпреки многобройните си успехи люгер умира в нищета. Води многобройни дела срещу DWM за правата върху изобретенията си , но безуспешно. 
След краха на Германия в Първата световна война, той губи почти всичко.
Умира на 22 декември 1923 г.
Гробът му в  берлинско предградие  е унищожен  от съветската армия в края на Втората световна война при изкопни работи.